Běh na Koráb

08.11.2015 12:59

Vrchařský závod na Koráb patřil favoritům

Kdyně – Téměř sedmdesátka odvážných běžců se v neděli zúčastnila náročného Běhu na Koráb. Závod, který se tradičně startuje na kdyňském náměstí nedaleko vyhlášené restaurace u Votrubů, provázelo zpočátku mlhavé počasí, ale postupem času a kilometrů se běžcům odhalovalo slunce.

Běžecké klání o vzdálenosti necelých 6,5 km a převýšením 365m patří k jednomu z nejtěžších v seriálu Běžec Chodska.Organizačně se na tomto závodě podílelo Město Kdyně, Sportovní unie Domažlice a rodina Forsterova.

Zázemí a šatna byla pro závodníky připravena v Městském kulturním středisku Modrá Hvězda. V 10:30 pak provedl starosta Kdyně startovní výstřel a atleti se vydali přes „Starou Kdyni“ směrem k Hájovně a poté nekonečnými serpentinami až k Horské chatě na Korábu.

Hned po startu se vytvořila silná vedoucí skupina, ve které byli: favorit Jiří Voják, mladý Vojtěch Vychopeň, triatlonista Tomáš Plojhar, chodovský Radek Veselý, lyžaři Vladislav Razým s Luďkem Šellerem a Jindřich Psůtka. S nepatrným odstupem rozbíhal závod pomaleji Ondřej Váchal. Za ním již běžel Norbert Švarc, Kateřina Beroušková a plno dalších borců. To že v čelní skupině byl i Jindřich Psůtka nebylo překvapením, jelikož tento závod vždy rozbíhá s elitou. Ten začal ztrácet někde na prvním kilometru, na metě druhého kilometru u koupaliště Hájovna začal Jiří Voják utíkat i zbytku. S přibývajícími metry potvrzoval vrchařské kvality a s přehledem si doběhl pro vítězství. Zástupce oddílu Mílaři Domažlice zvítězil v čase 25:22. „Do konce roku poběžím ještě jeden závod v Praze na Olympu, kdy UNITOP Policie ČR vypsal ještě jeden doplňující nominační závod na krosové Mistrovství Evropy, které se koná příští rok,“ prohlásil vítěz plány na zbytek tohoto roku. Za ním dlouho sváděli souboj mladíci, triatlonista Plojhar s atletem – tenistou Vychopňem. V nejtěžší a nejstrmější závěrečné pasáži, zhruba od 4500m prokázal více sil Vychopeň a šestnáctiletý běžec, reprezentující AC Domažlice dokončil závod v čase 26:27. O rok starší Plojhar doběhl o devatenáct vteřin později. Sílu v kopcích prokázal i lyžař Luděk Šeller, který v dresu TJ Dukla Liberec s časem 27:22 obsadil čtvrté místo. O devět vteřin za ním se na vrcholu ve výšce 773 m.n.m. objevil Radek Veselý. Borci domažlických Mílařů zdatně sekundoval další lyžař ve startovním poli Vladislav Razým, ale nakonec v nabité konkurenci bral šesté místo a na Veselého ztratil osm vteřin. Poté již diváci mohli přivítat prvního čtyřicátníka Norberta Švarce, který zaběhl čas 28:15.A netrvalo to dlouho a potleskem ocenili i první ženu, kterou byla podle předpokladů Kateřina Beroušková, běžící za LK Tatran Chodov v čase rovných 29 minut. Švarce pak na stupně vítězů doprovodil host z Plzně Petr Veselý, který zaběhl čas 29:19. O minutu později již finišoval Vítězslav Fronk z Mílařů Domažlice. Pod hranici třiceti minut se vešel i vítěz padesátníků, kterým byl Milan Holický. Ten dorazil až z dalekých Pardubic a v celkovém pořadí napříč všemi kategoriemi obsadil 12. místo. Nestačili na něj ani druhý Pavel Beroušek z Chodova, tak třetí Karel Voráček z Dolan. Kvalitního času dosáhla i druhá z žen, kterou byla Anna Kožíšková, starující za Prazdroj Plzeň. Jí časoměřiči sdělili v cíli hodnotu 31:25. Čtrnáct vteřin pak dělilo třetí Vendulu Fronkovou z AC Domažlice od triatlonistky Jany Brantlové, běžící v dresu Mílařů Domažlice. Obě dvě zvládly závod na hranici 34 minut. V kategorii žen nad 35 let byla nejrychlejší Stanislava Forsterová z SC Marathonu Plzeň. Hojně obsazená byla i kategorie mužů nad 60 let. Těch startovalo deset a nejlepším z nich byl klatovský Milan Lukašičin, který předčil kouče domažlických Mílařů o šestnáct vteřin. S nečekaně výraznějším odstupem tří minut se na bronzové pozici umístil Karel Fait z AGP Domažlice. Závod provázelo místy mlhavé, místy slunečné počasí. Všech 69 běžců, kteří se „vyšplhali“ na vrchol jménem Koráb, zaslouží obdiv.